Høstbust 2014 : results – NORWAY

hostbust2014
On the 22nd November at the Arena Bekkestua in Bekkestua was held the Høstbust 2014 – skateboard contest and here are the results!

Kids Street:
1. Elias Heitmann
2. Theodor Skogen
3. Isak Ramsvik
4. Sebastian Holt Silva
5. Joel Ramsvik
6. Elias Hulleberg

Junior Street:
1. Daniel Pedersen
2. Johannes Sundby
3. Jonas Carlsson
4. Karl Fredrik Førli
5. Ask Filling

Senior Street:
1. Kevin Bækkel
2. Marcus Shaw
3. Vi Duc Truong
4. Michael Sommer
5. Marcus Vik

Best Trick Kids:
Inward heelflip grass Gapp – Theodor Skogen

Best Trick Junior:
Impossible lipslide on big hand rail – Oskar Hjellegjerdet

Best Trick Senior:
Backside 360 ollie kickflip grass Gapp – Petter Bø

NORB NM 2014 : results & videos – NORWAY

NORB NM 2014
From the 31st july to the 3rd august at the Jernbaneparken in Gjøvik, Norway was held the NORB NM 2014 / Norwegian skateboard championship 2014 . Gard Hvaara is the 2014 Norwegian Champion! Hermann Stene finished 2nd after being champion three times in a row!!! Here are the results and some videos !

Senior Street
1. Gard Hvaara
2. Hermann Stene
3. Kevin Bækkel
4. Marcus Vik

senior BOWL
1. Karsten Kleppan
2. Fredrik Austbø
3. Bjarne Tjøtta

junior street
1. Oskar Hjellegjerde
2. Sondre Bratt Andøl
3. Ask Filling

junior BOWL
1. Mats Hatlem
2. Elias Nilsen
3. Heitor da Silva

game of S.K.A.T.E.
1. Øyvind Svensen
2. Oskar Hjellegjerde
3. Dan Stene

Tampa AM 2013 : Saturday QUALIFIERS RESULTS & VIDEO

2013 Tampa Am  2
Yesterday, Saturday was the 2nd day of qualify at the Tampa AM 2013. The Flip skateboards sponsored skater ,Matt Berger was the best of the 2nd day. The best European skater was the Belgian Youness Amrani tat finished in 13th. 30th place for the amazing Slovak Vans rider Richard Tury . Check the results below!

Here are the results of the Friday Qualifiers . The top 20 + the European riders results

1 MATT BERGER (BC Canada)
2 JACK OLSON (St. Louis Park MN)
3 JS LAPIERRE (Montreal Canada)
4 CHAD POORE (Orlando FL)
5 CLIVE DIXON (Cocoa Beach FL)
6 JON COSENTINO (Oakville Canada)
7 BLAKE JOHNSON (Venice CA)
8 ELI WILLIAMS (Atlanta GA)
9 ALEX MIDLER (Calabasas CA)
10 ANTHONY ANAYA (Santa Maria CA)
11 ADRIANO LACHOVSKI (Curitiba Brazil)
12 TAYLOR JETT (Houston TX)
13 YOUNESS AMRANI (Hasselt Belgium)
14 AUBY TAYLOR (Dallas TX)
15 ROWAN ZORILLA (Vista CA)
16 PAT SCHAEFER (Jacksonville FL)
17 NICK WALLACE (Dunedin FL)
18 ERIC ROENNECKE (Pleasant Ridge MI)
19 BEN PATERSON (Toronto Canada)
20 AUSTIN LENAHAN (San Marcos CA)

30 RISO TURY (Kosice Slovakia)

45 KEVIN BAEKKEL (Hamar Norway)

48 BRUNO SENRA (Almada Portugal)

100 SEWA KROETKOV (Alkmaar Netherlands)

132 FRAN MOLINA (Almeria Spain)

 
The European skaters in the semi-finals are: (all the names HERE)
Youness Amrani , Jorge Simões , Aurelien Giraud , Nassim Guammaz

Tampa AM 2013 : Friday QUALIFIERS RESULTS & VIDEO

2013 Tampa Am

Yesterday was the 1st day of qualify at the Tampa AM 2013. Today is the 2nd one and a lot of European skaters will be in the park (Kevin Baekkel , Richard Tury , Bruno Serna , Fran Molina , Youness Amrani …) The list of the saturday qualifies is HERE

Here are the results of the Friday Qualifiers . Good job for Aurelien Giraud finished in 7th place !
the top 20 + the European riders results
1 BRODIE PENROD (American Fork UT)
2 TREVOR COLDEN (Virginia Beach VA)
3 TIAGO LEMOS SOARES (Jaguariuna Brazil)
4 DASHAWN JORDAN (Chandler AZ)
5 TJ ROGERS (Whitby Ontario)
6 PAUL HART (Jacksonville FL)
7 AURELIEN GIRAUD (France)
8 DOMINICK WALKER (Costa Mesa CA)
9 DAVIS TORGERSON (Plymouth MN)
10 DYLAN WITKIN (Lake Forrest CA)
11 DEREK ELMENDORF (San Diego CA)
12 MATT CARTLEDGE (Wantagh NY)
13 JP OLIVEIRA (Sao Paulo Brazil)
14 FLETCHER RENEGAR (Ringgold GA)
15 JOSH BALDWIN (Las Vegas NV)
16 THOMAS DRITSAS (Raleigh NC)
17 DAN COE (Minneapolis MN)
18 JEREME KNIBBS (Tampa FL)
19 NIKO HOWARD (Atlanta GA)
20 AARON HERRINGTON (Corvallis OR)
21 ADRIEN BULARD (Rouen France)

28 FERNANDO BRAMSMARK (Malmo Sweden)

44 DENNY PHAM (Rostock Germany)
45 KILIAN ZEHNDER (Zurich Switzerland)

66 MAREK ZAPRAZNY (Malacky Slovak Republic)

72 BENJAMIN GARCIA (Bordeaux France)

81 JONATHAN JEAN-PHILIPPE (Paris France)

125 DAVID BO (Reykjavik Iceland)

139 MATEJ HAKL (Budweis Czech Republic)

Spark Open 2013 : results & video – NORWAY

spark open 2013

On the 27th and 28th july at the Stange Skatepark in Stange,Norway was held the Street contest Spark Open 2013.  Kevin Bækkel won the street senior contest and the best trick ! Below are the results and the video!

Street Senior
1 Kevin Bækkel
2 Henrik Lund
3 Morten Evenrud

Street Junior:
1 Petter Maagård
2 Sivert Øverås
3 Øystein Thorheim

Best trick Senior:
1  Kevin Bækkel – big Fs 360 from quarter to bank
best trick local: Julian Nordengen – Nollie hardflip over bank to flat

more results and report HERE

video report HERE